Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Moim zdaniem – 15 kroków

Słynne już dziś 15 kroków ku nowoczesnemu państwu Palikota to pewien fundament przyszłego programu, ale sensowny tylko wtedy, gdy będzie opatrzony pewnymi warunkami. Na razie 15 kroków wygląda zachęcająco, lecz stoją o włos od wojowniczych acz populistycznych haseł, podobnych do wygłaszanych przez SLD.
1. Powrót religii do sfery sacrum
Ogromna większość ludzi w Polsce ma do religii stosunek umiarkowanie pozytywny. Widzą negatywne aspekty działalności księży, a szczególnie kościoła hierarchicznego, jednak z rozmaitych powodów wcale nie muszą się opowiadać za usunięciem religii ze szkół. Choćby ze względu na wygodę rodziców. Państwo powinno bezwzględnie egzekwować prawo do nauczania etyki i poszanowanie niewierzących oraz innowierców. Wojenna retoryka w tym zakresie będzie czystym populizmem i obietnicą niemożliwą do spełnienia w ciągu najbliższych 20 lat.
2. Aborcja i antykoncepcja
Podobnie jak wyżej. Najpierw należy się zająć egzekwowaniem istniejących przepisów. Bezwzględnie karać ich łamanie, uniemożliwianie aborcji w uzasadnionych wypadkach, presję psychiczną wywieraną na przykład przez księży. Darmowa antykoncepcja jakoś nie pomaga w Wielkiej Brytanii i ten postulat wraz z ewentualną zmianą ustawy o aborcji należy odłożyć na dalsze lata.
3. In vitro
Na pewno trzeba uregulować prawnie ten zakres medycyny i to szybko. Refundację przez państwo odłożyć na wiele lat. Dopóki na prosty zabieg okulistyczny trzeba czekać dwa lata, problemem jest wizyta u endokrynologa lub kardiologa – nie stać nas na refundację in vitro.
4. Edukacja seksualna
Nie jest to remedium na wszystkie problemy, ale na pewno to ważny postulat i możliwy do szybkiego zrealizowania.
5. Stop finansowaniu Kościoła ze środków publicznych
Ten postulat jest bardzo istotny, ale trzeba również go realizować stopniowo i mądrze bez zbędnej retoryki wojennej. Pewne decyzje będą budziły wrogość, ale nie można dać się prowokować.
6. Oświadczenia zamiast zaświadczeń
To dość oczywiste, że to powinno rozwiązać sporą część problemów. Mniej czasu obywatel spędzi w urzędach, przenosząc zaświadczenia z jednego do drugiego.
7. Zasada milczącej zgody – zgłaszam i działam.
Nie trzeba uzasadniać sensu tego postulatu, który można wprowadzić natychmiast. Do ustalenia jest oczywiście kwestia okresu, podczas którego urząd miałby prawo zgłosić sprzeciw. Opracować listę wyjątków, w których jednak pozwolenie byłoby potrzebne. Postulat należy rozszerzyć także o zasadę odpowiedzialności urzędników za złe decyzje. Bardzo często policja wdraża dochodzenia, prokuratura decyduje się na akty oskarżenia, które zabierają ludziom kilka lat z życia, a sąd potem uznaje, że do sprawy nie powinno w ogóle dojść. Podobnie bywa w sprawach skarbowych i innych. Czas najwyższy by funkcjonariusze państwa odpowiadali za swe decyzje, jeśli były podejmowane w sposób naruszający prawa obywatela, w sposób nierzetelny lub tendencyjny.
8. Jawność dokumentów urzędowych
Poza prowadzonymi śledztwami, przygotowywanymi oskarżeniami i sprawami sądowymi w toku oraz pewną częścią spraw bezpieczeństwa państwa wszystkie dokumenty powinny być jawne. Sprawa jest oczywista.
9. Związki partnerskie
Należy uwzględniać specyfikę kraju, w którym żyjemy i podobnie jak w pierwszych postulatach być ostrożnym. Nie należy uszczęśliwiać narodu na siłę, poczekać aż dojrzejemy. Najpierw uzupełnić istniejące przepisy na ułatwienia w zakresie dziedziczenia i umów cywilnych miedzy partnerami, którzy nie są małżeństwem. Byłoby to coś w rodzaju spółki cywilnej, tylko niezawieranej w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
10. Równouprawnienie i parytety.
Tu nie ma żadnych wątpliwości. Spora część obywateli zdaje sobie sprawę z potrzeby egzekwowania zasady równej płacy za równą pracę. Na pewno wszystkie kobiety byłyby za, bo to one zwykle są dyskryminowane. Parytety są dobrym pomysłem na ucywilizowanie polityki.
11. Kadencyjność i koniec z subwencjonowaniem partii politycznych z budżetu państwa
O ile jeszcze można zastanawiać się nad kadencyjnością najważniejszych urzędów, o tyle kadencyjność w partiach nie ma sensu. Byłoby to wtrącanie się państwa w obszar aktywności obywateli. Poza tym politycy też się uczą, czasami ktoś nieciekawy po latach staje się wartościowym politykiem. Są przypadki gmin, w których długie lata rządzi ten sam wójt. I gdy nagle niektórym zamarzy się powiew świeżego powietrza, to okazuje się, że pierwsza już kadencja nowego kandydata staje się totalną pomyłką. Praca jednego wójta, czy burmistrza przez kilka kadencji nie stanowi zagrożenia dla demokracji. Dlatego ostrożnie z tymi przepisami o kadencyjności.
12. Jednomandatowe okręgi wyborcze
Liberałowie w Wielkiej Brytanii po ostatnich wyborach skarżyli się nieco na większościową ordynację wyborczą, więc może lepiej to przemyśleć. Może wdrożyć jakiś system mieszany. System, który z jednej strony nie pozwoli znowu na 20 partii w parlamencie, a z drugiej lepiej powiąże posła z jego okręgiem wyborczym i spowoduje, że będzie słuchał wyborców, odpowiadał na maile i spotykał się z nimi nie tylko w roku wyborczym.
13. Likwidacja Senatu, redukcja posłów do 300, zniesienie immunitetu
Wydaje się, że czas się nad takim rozwiązaniem zastanowić. Zmniejszenie kosztów sprawowania władzy w obecnych czasach jest dobrym powodem. I lepiej, żeby podejmowanie tej decyzji nie trwało kilka kadencji.
14. Darmowy internet
Ten postulat powinien zostać spełniony tylko w zakresie możliwości korzystania z internetu do kontaktu z urzędami, sądami, inaczej mówiąc do wypełniania swoich obywatelskich czynności i zadań. Dostęp do internetu jest towarem i w żadnym wypadku nie należy niszczyć firm zajmujących się tym biznesem. Dostęp darmowy można realizować przez szkoły, biblioteki, hotspoty z ograniczonym dostępem oferowane przez lokalne samorządy.
15. Jeden procent na kulturę
Ten postulat w zasadzie zazębia się z innymi sprawami. A zdrowie, a edukacja? Zapewne nie musimy dziś szczególnie dużych funduszy przeznaczać na wojsko, wystarczy tyle byśmy mogli realizować sojusznicze zadania w strukturach NATO. Kultura powinna niewątpliwie stać się obszarem ważniejszym niż dziś, ale ważne jest także to, jakie obszary działania miałby objąć mecenat państwa.

Oceń felieton

7 komentarzy “Moim zdaniem – 15 kroków”

Możliwość komentowania została wyłączona.