Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Zwis męski

Jesień sprzyja rozmyślaniom. Zwykle przed pierwszym listopada porządkujemy groby na cmentarzach, a to kieruje nasze myśli nie tylko ku sprawom ostatecznym, ale także ku przeszłości.

Myślami powracamy do przeszłości.
Myślami powracamy do przeszłości.

Przypomniało mi się przy tej okazji, że ojciec mój zbierał rozmaite dowody językowego idiotyzmu, jaki powszechnie rządził w późnym PRLu. Radosna twórczość ignorantów rozpoczęła się w zasadzie w okresie gierkowskim. W związku z zakazem podwyżek cen, bo jak wiadomo na tym przejechała się ekipa Gomułki, zaczęto kombinować z nazewnictwem towarów. Zatem zamiast zwykłego masła dotychczas dostępnego pojawiało się w tej samej cenie masło o gorszej jakości i nazwie „śmietankowe”, potem śmietankowe zmieniało nazwę na „dietetyczne”, a za jakiś czas pokazywało się „extra” w wyższej cenie. Podobnie było z cukrem, który od 76 roku był już na kartki. Jeszcze ciekawsze rzeczy działy się w zakresie innych towarów. Krawat zyskał sobie nazwę „zwis męski przedni elegancki”, śliniaczek dla niemowlęcia to „podgardle dziecięce”, kapcie lub pantofle zastąpiono „wsuwkami domowymi” damskimi, męskimi lub dziecięcymi. Niestety nie pamiętam zbyt wiele, a metki towarów, lub wycinki z prasy zbierane przez ojca gdzieś zaginęły.
Minęły lata, potrzeba wymyślania głupich nazw zniknęła z naszego życia raz na zawsze. Ale czy na pewno?

A co to takiego?
A co to takiego?

Cóż oznacza to słowo, którego nie ma w słownikach? Sugerując się wzorcami słowotwórczymi można by sądzić, że to nazwa osoby utworzona formantem -ak podobnie jak np. trzeciak (uczeń trzeciej klasy), wieśniak (ktoś ze wsi), a może utworzono nazwę na wzór słowa trzepak (przedmiot, urządzenie) z takim samym formantem?
Tak, czy inaczej widać, że duch w narodzie nie zginął i kolejne pokolenia wytwórców, handlowców nadal radosną twórczość językową uprawiają. Jeśli ktoś nadal nie wie, to wszystko wyjaśni zdjęcie drugiej strony metki.

Kosz na brudną bieliznę
Kosz na brudną bieliznę

No i wszystko jasne.
Może czytelnicy mają jakieś współczesne ciekawe przykłady? Czekam.

5/5 - (1 vote)

6 komentarzy “Zwis męski”

Możliwość komentowania została wyłączona.