Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Herbata Schrödingera

Wśród swoich facebookowych znajomych mam sporą liczbę tych, których znam naprawdę. A wśród tychże wielu swoich dawnych uczniów. Dziś jeden z nich pokazał wspaniały program edukacji matematycznej w państwowej telewizji. W skrócie, chodziło o liczby parzyste. Dwie panie prowadziły lekcję: Co to jest liczba parzysta? Para to coś, co ma co najmniej dwie rzeczy, dwie osoby… Na przykład ja i Pani Basia jesteśmy parą. 10 i 14 to liczby parzyste, bo maja parę. 16 ma parę i 18 ma parę… Spuśćmy litościwie na tę scenę kurtynę milczenia, można rzec – parafrazując słowa Marka Twaina ze słynnej powieści o przygodach Tomka Sawyera.

Zapytałem wówczas, czy lokomotywa jest parzysta skoro ma parę, zaś inny z dyskutantów zwrócił uwagę, że herbata w termosie też jest parzysta, bo ma parę, jeśli jest gorąca. Ktoś jeszcze inny w tym momencie uznał, że herbata w termosie jest herbatą Schrödingera. Bo dopóki nie otworzymy termosu, nie wiemy, czy herbata jest gorąca i ma parę, czy też zimna i pary nie ma. I tak wymyśliliśmy telewizyjne zajęcia z fizyki kwantowej. Panie Kurski, zastrzegamy sobie pełnię praw autorskich.

A tak przy okazji, to po czasie zastanawiałem się, czy ta pani, która jest parą z panią Basią, to czasem nie propagowała na antenie narodowej kurwizji* ideologii LGBT? A w związku z tym powstają kolejne pomysły w facebookowych dyskusjach na ten temat. Czy jak mama śpi z tatą, to jest para nasycona? Pomysł na przysposobienie do życia w rodzinie. Para buch, koła w ruch! Cały naród pomaga Jackowi Kurskiemu w tworzeniu nowej edukacji. Bo ta telewizyjna edukacja jest jak ten miś. Znacie ten film o misiu? Właśnie. Wiesz co robi ta para? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest edukacja na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy takimi lekcjami? My otwieramy oczy niedowiarkom.

A tymczasem w prawdziwym świecie serwery dzienników elektronicznych się zawiesiły, bo debil minister kazał wszystko przez e-dziennik przesyłać, żeby była kontrola. Próbny egzamin ósmoklasisty również spowodował zawieszenie się wielu serwerów i łącz. Rodzice i nauczyciele przesyłali sobie arkusze z pytaniami mailem między sobą i strach ich ogarnia do tej pory, jak pomyślą, że to samo będzie podczas prawdziwego egzaminu. Nauczyciele sobie radzą różnymi sposobami, niektórzy sobie nie radzą. Pani naciśnie Alt i F4 – podpowiedział znudzony nastolatek nauczycielce. I to proszę państwa może być dobry pomysł. Droga władzo! Naciśnij Alt i F4.

__
* Kurwizja to skrót od Kurskiego wizja telewizji. Nic obraźliwego.

Oceń felieton

3 komentarze “Herbata Schrödingera”

Możliwość komentowania została wyłączona.