Magia

Blisko pięćdziesiąt lat temu brytyjski pisarz science-fiction Arthur C. Clarke sformułował opinię, która później stała się jednym ze słynnych Praw Clarke’a dotyczących technologii.

Dostatecznie zaawansowana technologia nie różni się od magii. (Arthur C. Clarke)

W latach siedemdziesiątych świat zachodni stał się globalną wioską. Podbój kosmosu okazał się faktem nie w wymiarze „drobnego kroku” człowieka na Księżycu, ale dzięki satelitom komunikacyjnym, globalnie dostępnej telewizji, błyskawicznie przekazywanym informacjom. Jednocześnie rozmaite nowinki techniczne znalazły swe praktyczne zastosowanie w przedmiotach domowych. Epoka cyfrowa jeszcze się wtedy nie zaczęła, ale i tak świat zachwycał się potęgą ludzkiego umysłu. Jednak równolegle coraz częściej pojawiali się tacy, którzy zaczynali wątpić i negować osiągnięcia nauki.

Coraz wyraźniej rysuje się na całym świecie, nie tylko w Polsce, podział społeczeństwa na tych, którzy mniej więcej wiedzą, jak działają otaczające nas techniczne gadżety, a całą resztę, dla której to jest czarną magią. (Piotr Cieśliński, Gazeta Wyborcza)

Może ktoś powiedzieć, że walka z technologią jest tak stara jak sama technologia. Przecież opór przeciw szczepionkom pojawił się wraz z pierwszymi szczepionkami, co było zresztą implikowane słabą ich jakością. Wiara w płaską Ziemię też nie jest nowa. Jednak dopóki nie pojawił się internet, a wraz z nim możliwość dotarcia z każdym przekazem do milionów ludzi, wielbiciele magicznego poglądu na świat mogli sobie bajdurzyć wieczorami przy kominku. Dziś prowadzą wojnę totalną z rozumem, korzystając w niej właśnie z największych osiągnięć ludzkiego rozumu.

W „Fundacji” Asimova jest pokazany świat, w którym ludzie korzystając z dobrodziejstw technologicznych dawnych epok, ale przestali już rozumieć zasady ich działania. Grupa inżynierów staje się kastą kapłanów, a cokolwiek się poważnie zepsuje, przestaje działać już na zawsze. Cywilizacja, która upada, nie wie o tym, że upada.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Magia, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Komentarz do “Magia”