Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Esbecja 4RP

Afera teczek znalezionych w szafie Kiszczaka, rozpętana w przededniu stu dni rządu Beaty Szydło, ma kilka niepokojących aspektów. Nie są niepokojące ze względu na ich wartość dokumentalną. Ani też ze względu na jakąś sensacyjną i nieznaną zawartość. Są niepokojące ze względu na widoczne gołym okiem manipulacje w wykonaniu IPN, który miał w założeniu być instytucją obiektywną i naukową, a nie kijem bejsbolowym w ręku Kaczyńskiego.
Tymczasem IPN działa według wzorów, które pamiętamy z PRL. Manipuluje fałszywymi teczkami, oskarża przeciwników politycznych bez żadnych dowodów, usiłuje niszczyć ludzi rzucając na nich oszczerstwa. Dziś oszczerstwa rzuca się na Wałęsę, jutro celem będą ci, którzy sprzeciwią się PiS i Kaczyńskiemu. Jeśli nie znajdzie się dość fałszywek w archiwum, to IPN dorobi nowe.
Publiczna telewizja jest dziś dokładnym odwzorowaniem tego, jak działała w PRL za czasów złej sławy prezesa Radiokomitetu – Macieja Szczepańskiego. Nie trzeba dziś tłumaczyć młodym jak działała nachalna propaganda partyjna. Wystarczy, by obejrzeli wiadomości w TVP1, Panoramę w TVP2 lub programy w TVP Info. Dziś pod hasłem „My naród” odbyła się demonstracja zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji. TVP Info pokazywała tylko migawki gęsto przeplatane nieprzychylnymi komentarzami i wciąż powtarzanymi „rewelacjami” na temat teczek z szafy Kiszczaka.
Gdyby mi ktoś powiedział 26 lat temu, że po zaledwie ćwierćwieczu spora część społeczeństwa wybierze opcję likwidującą demokrację i przywracającą partyjne metody z PRL, przy bierności i obojętności połowy uprawnionych do głosowania, to bym nie uwierzył. A tymczasem proszę. Mamy esbecję XXI wieku, metody żywcem wyjęte z koszmaru historii i tylko jeszcze czekać, jak zabiorą nam paszporty i zabronią wyjeżdżać za granicę.

Oceń felieton

Komentarz do “Esbecja 4RP”

Możliwość komentowania została wyłączona.