Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Quel beau pays que l’Italie

W Polsce jest bieda, rząd nas okrada, obce siły chcą zniewolić naród przy współudziale władz. Takie wnioski nasuwają się po zapoznaniu się z hasłami kampanii wyborczej pisowskiego kandydata Andrzeja Dudy.
Duńczyk zarabiający 100 tysięcy koron rocznie, czyli raczej biedny, zapłaci 22,8% podatku dochodowego. Z pozostałej sumy, którą wyda na swoje potrzeby, 18.922 stanowią podatki pośrednie, czyli rozmaite akcyzy i VAT. Razem państwo mu zabierze 41,7% z jego ciężej lub lżej zarobionych pieniędzy. Bogaty Duńczyk odda Państwu 58% swoich zarobków w rozmaitych podatkach.
Polak zarabiający 50 tysięcy rocznie, czyli niebogaty, ale też nie najbiedniejszy, odda państwu 18% podatku dochodowego. Zakładając, że resztę wyda na swoje potrzeby płacąc podatki pośrednie, państwo zabierze mu 30% wszystkich pieniędzy.
Jednak gdy zapytamy o podatki, to przeciętny Polak powie, że przecież Duńczykowi zostanie po opłaceniu podatków prawie 60 tysięcy koron (czyli jakieś 35 tysięcy złotych) zaś Polakowi tylko… ups, nieważne i tak rząd nas okrada… 🙂
Wciąż nie doceniamy zmian, które się dokonały i dokonują, a Polska jest dla nas samych jakimś Kopciuszkiem narodów. No chyba, że Chrystusem dla niektórych…
Sigourney Weaver – amerykańska aktorka zapytała polską dziennikarkę Annę Wendzikowską o Jerzego Grotowskiego. Okazało się, że wschodząca gwiazda polskiego żurnalizmu nie ma pojęcia, kim był Grotowski. Za to na pewno jednym tchem wymieniła by obsadę wszystkich seriali amerykańskich od Beverly Hills zaczynając, a na Seks w wielkim mieście kończąc.
Sami traktujemy swoje własne dokonania, swoją kulturę i wybitne osiągnięcia per noga. Nie bez powodu tytułem tego felietonu są słowa panicza z noweli Janko Muzykant, które stanowią swoistą pointę. Jakim pięknym krajem są Włochy i jaki to lud artystów…

Oceń felieton

4 komentarze “Quel beau pays que l’Italie”

Możliwość komentowania została wyłączona.