Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Gówno prawda

 
Internet to największa na świecie biblioteka, ale też największy na świecie śmietnik. Śmietnik przede wszystkim. Nagromadzenie stereotypów, przesądów, uprzedzeń, półprawd, a wreszcie debilnych i często złośliwych kłamstw jest tak ogromne, że aż trudno uwierzyć. Oto jeden z przykładów.

net-2

Beznadziejnie głupia szkoła, a w niej zgraja nauczycieli – idiotów nędznie opłacanych, prymitywnych i niedouczonych, złośliwych i żyjących tylko nienawiścią do uczniów. Jak wielu jest takich, którzy ze szkoły wynieśli jedynie złe wspomnienia. Zwykle twierdzą, że sami sobie wszystko zawdzięczają, a szkoła jedynie ich dołowała. I oto widzimy taki wspaniały przykład, autentyczny dowód, który ktoś umieścił w internecie.
Jednak ten „autentyczny” przykład z listopada 2014 z prawdą niewiele ma wspólnego. W całości jest fałszerstwem i manipulacją. Po pierwsze, do trzeciej klasy nie stawia się ocen w formie stopni. Nie ma ani szóstki, ani jedynki. Na dodatek nauczyciele mają obowiązek w taki sposób formułować oceny opisowe, żeby zawierały jakiś pozytywny element. Nie należy zatem formułować oceny tak: „Wojtek nie umie czytać”, a raczej tak: „Wojtek poznał niektóre litery”. Wojtek z IIC nie mógł dostać ani jedynki, ani też oceny niedostatecznej. Takich ocen w młodszych klasach podstawówki po prostu nie ma. Wojtek nie był też autorem rysunku. Gdy sprawdzimy zasoby internetowe okaże się, że identycznych rysunków w sieci jest sporo. Na dodatek są datowane znacznie wcześniej niż ten z przykładu. Rysunek poniżej pojawił się w sieci trzy miesiące wcześniej.

net-1

Jeśli te internetowe prawdy są tylko głupie i złośliwe, to jeszcze pół biedy. Gorzej że czasem propagują one szkodliwe kłamstwa, które mogą stać się przyczyną czyjejś śmierci. Tak jest ze słynną i popularną poradą o tym jak ratować się podczas zawału.

zawal

Kaszel jako ratunek przed zawałem? A pamiętacie Rozalkę włożoną przez znachorkę do pieca na „trzy zdrowaśki”?
Nie? No prawda, któż by czytał te głupie lektury wymagane przez głupich nauczycieli… 😉

Oceń felieton

7 komentarzy “Gówno prawda”

Możliwość komentowania została wyłączona.