Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Świeckie państwo

 
Głośne akcje katolickich fundamentalistów związane z obroną doktora Chazana lub z głośnymi protestami dotyczącymi spektaklu „Golgota Picnic”, kontrowersyjna działalność pana Nowaka tropiącego satanizm od Dody począwszy, a na komendancie policji, który usunął krzyże z komendy, skończywszy, powodują, że to nasilenie fanatycznych ruchów sprawia wrażenie ogromnego poparcia społecznego dla wszelkich działań ekstremalnych.
Wielu agnostyków lub ateistów, a także ludzi innych – niż katolickie – wyznań ma obawy, że neutralne światopoglądowo państwo stanie się niedługo średniowiecznym reliktem kontrreformacji.

ANKIETAchazan
Ankieta CBOS

 
Jednak badania CBOS pokazują, że poparcie dla bezkompromisowych idei katolickich w codziennym życiu, wcale nie jest tak duże. Ba, z danych wynika, że jest ono w niektórych sprawach zaskakująco małe, jak na społeczeństwo rzekomo w 98% należące do Kościoła Katolickiego. 73% ankietowanych uważa, że lekarz w żadnym wypadku nie ma prawa odmówić skierowania na badania prenatalne, a 52% sądzi, ze w żadnym wypadku lekarz nie ma prawa odmówić zgodnej z prawem aborcji. 76% badanych nie przyznaje prawa do klauzuli sumienia farmaceutom.
Szczegóły są na wykresach, które sporządził Dominik Stein w facebookowej grupie Świeckie Państwo. Aby zobaczyć szczegóły w powiększeniu, należy kliknąć na obrazek. Wszystkich, którzy zainteresowani są dyskusją i akcjami poparcia dla idei świeckiego państwa, zapraszamy do grupy.

Oceń felieton

Komentarz do “Świeckie państwo”

Możliwość komentowania została wyłączona.