Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Kot Schrödingera

Słynny kot Schrödingera* przed otwarciem pojemnika i sprawdzeniem stanu rzeczy jest jednocześnie martwy i żywy. Trudno to pojąć bez poznania choćby podstaw mechanik kwantowej, ponieważ takiego eksperymentu nie da się przeprowadzić w rzeczywistym świecie makro. Jednak można ten eksperyment wykorzystać do pewnych rozważań.
Czy Antoni Macierewicz jest wybitnym specjalistą w zakresie wywiadu wojskowego, wspaniałym patriotą, który dzięki swoim działaniom kilkakrotnie ratował ojczyznę? Czy był odpowiedzialnym patriotą, gdy w 1992 roku opublikował listę agentów SB, która zaczynała się od Lecha Wałęsy, a ponadto znalazło się na niej wielu wybitnych opozycjonistów, w tym między innymi prezes Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, do którego należał Macierewicz? Czy był odpowiedzialnym specjalistą do spraw wywiadu, gdy likwidował WSI i ujawniał trwające właśnie operacje wywiadowcze oraz nazwiska oficerów wywiadu, a także dane agentów, którzy naszym siłom zbrojnym pomagali najpierw w misji na terenie dawnej Jugosławii, a potem w Afganistanie? Czy Antoni Macierewicz jest w stanie odkryć niewiarygodnie perfidny spisek na życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w który brali udział obecny premier i prezydent we współpracy z najwyższymi władzami Rosji?
A może pan Antoni Macierewicz ujawniając dane oficera operacyjnego w Afganistanie naraził go na śmierć i przyczyniając się do przerwania akcji spowodowanego dekonspiracją, przyczynił się do umocnienia terrorystycznej siatki talibów w Afganistanie i uniemożliwił ujęcie jednego z najważniejszych talibskich przywódców? Może zdradzając nazwisko serbskiego informatora Subotića tylko dlatego, że skojarzyło mu się z pracownikiem stacji TVN, złamał powszechny obyczaj zapewniania agentom, współpracownikom i informatorom bezpieczeństwa? Być może właśnie dlatego całkowicie zdekompletowany przez Macierewicza wywiad ma ogromne trudności w pracy operacyjnej za granicą? Może Antoni Macierewicz kazał przetłumaczyć raport na język rosyjski, ponieważ chciał go udostępnić wywiadowi obcego mocarstwa? Jak wiele tajnych fragmentów raportu jest znanych Rosji za sprawą działań Antoniego Macierewicza?
Czy lista agentów była sposobem walki z niewygodnymi przeciwnikami politycznymi? Może uporczywe budowanie karkołomnej teorii o zamachu na Lecha Kaczyńskiego jest zadaniem zleconym Macierewiczowi przez obce służby w celu maksymalnego zdestabilizowania sytuacji społecznej i politycznej w Polsce? A może jest objawem daleko posuniętej paranoi?
Antoni Macierewicz jest jednocześnie wielkim patriotą i wybitnym specjalistą oraz chorym z nienawiści paranoikiem i zdrajcą, któremu należy się kula w łeb. Inaczej mówiąc jest kotem Schrödingera, który jest jednocześnie i żywy i martwy, dopóki nie otworzymy pojemnika i nie sprawdzimy stanu faktycznego. Według mnie ten kot jest martwy, ale żeby wszyscy się tego dowiedzieli i poznali prawdę, trzeba otworzyć pojemnik z kotem. Właśnie dlatego apeluję gorąco o postawienie Antoniego Macierewicza przed sądem.


* W 1935 roku Erwin Schrödinger opublikował w trzech częściach artykuł przeglądowy Obecna sytuacja w mechanice kwantowej, w którym przedstawił swoje rozumowanie (eksperyment myślowy). Tak narodził się równocześnie żywy i martwy kot Schrödingera.
Zgodnie z regułami tzw. interpretacji kopenhaskiej, do momentu przeprowadzenia pomiaru, tzn. stwierdzenia, co dzieje się z kotem, jego stan jest fundamentalnie nieokreślony – kot jest jednocześnie żywy i martwy.
Eksperyment kłóci się ze zdrowym rozsądkiem, co wynika z faktu, że jest niemożliwy do przeprowadzenia w świecie makroskopowym. Przedmioty dostępne nam do obserwacji w naszej skali składają się z obiektów podlegających prawom mechaniki kwantowej. Jednak, ze względu na bardzo dużą liczbę tych obiektów, ich poszczególne stany uśredniają się, nie pozwalając obserwować efektów kwantowych.
Więcej tutaj.

Oceń felieton

12 komentarzy “Kot Schrödingera”

Możliwość komentowania została wyłączona.