Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Studio nagrań

Nagrania zakulisowych rozmów polityków to w naszej rzeczywistości nic nowego. Słynne taśmy Renaty Beger mogły jeszcze szokować, bo były pierwszym dowodem na próbę przekupienie członków jednej partii na rzecz drugiej. Od tego czasu wiele razy już wykorzystywano rozmaite nagrania do walki politycznej. Nagrania jako broń polityczna? Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej z dumą pokazywał rejestrator, nazywając go „gwoździem do politycznej trumny” Andrzeja Leppera. Wulgarny język polityków? Też nic nowego.
Zatem czy w ogóle jest w tym kolejnym nagraniu zakulisowych rozmów politycznych coś szokującego?

Nie trzeba być ekspertem, żeby dojść do wniosku, że sprzęt nagrywający musiał być profesjonalny i na stałe umieszczony w pomieszczeniu. Tak zresztą wynika z dodatkowych informacji. Politycy spotykali się często w tej samej restauracji w tym samym tzw. VIP roomie. Ktoś postanowił nagrywać spotkania bez wiedzy ich uczestników.
Fakt istnienia tych nagrań i ich upublicznienie nie jest skandalem politycznym, ani obyczajowym, ale jest dowodem na brak profesjonalizmu. Po pierwsze – polityków, bo nie zachowali elementarnej ostrożności, a powinni starannie wybierać miejsca, w których rozmawiają. Po drugie – służb specjalnych, bo ich zadaniem nie powinno być nagrywanie polityków, ale ochrona przed nagrywaniem.

Najważniejsze jest jednak kto nagrał te rozmowy i dlaczego zostały ujawnione właśnie teraz. Moment jest na pewno ciekawy. Kilka dni temu Platforma przegrała niejako na własne życzenie ważne głosowanie w sprawie odebrania immunitetu byłemu szefowi CBA. W istotny sposób straciła wizerunkowo, spora część jej wyborców chce rozliczenia 4RP, a tym czasem najważniejsi politycy w państwie zlekceważyli te sprawę. Wcześniejsze poprawiające się notowania pójdą na łeb na szyję w dół. Moment publikacji kolejnych taśm jest doskonały. Gdyby się udało doprowadzić do dymisji rządu i wcześniejszych wyborów, to PO jest na pozycji przegranej. Kto zatem ma interes w publikacji tych nagrań?

Oceń felieton

10 komentarzy “Studio nagrań”

Możliwość komentowania została wyłączona.