Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

UFO

UFO (unidentified flying object), czyli po polsku NOL (niezidentyfikowany obiekt latający) to jedna z bardziej fantastycznych i niezwykłych teorii spiskowych. W zasadzie nawet są to dwie teorie spiskowe. Jedna z nich narodziła się chyba w USA i mówi o tym, że władze rozwijają nową i tajną technologię antygrawitacyjnych pojazdów latających, które być może mogą mieć zastosowanie szpiegowskie, militarne, a być może nawet są wykorzystywane do tajnych podróży międzygwiezdnych. Przypuszcza się, że technologia może należeć do gatunku pozaziemskiego, niektórzy twierdzą, że może mieć to związek z rzekomą katastrofą pozaziemskiego pojazdu która nastąpiła w 1947 roku nieopodal Rosswell. Jednak podstawą militarnej teorii spiskowej jest super tajna Strefa 51 zbudowana w 1951 roku w południowej części stanu Nevada. Wyjątkowa wręcz i – jak twierdzą niektórzy – niesamowita tajność tej bazy związana jest z tym, ze to tam powstają tajne projekty latających talerzy jak często nazywa się UFO.
Biorąc pod uwagę, jak często mieliśmy do czynienia z wyciekiem najtajniejszych nawet informacji (ot choćby ostatnio PRISM), to mało prawdopodobne jest, żeby po 60 latach pracy nad tajną technologią wojskową nie pojawiły się żadne informacje w mediach. Szczególnie w czasach współczesnych, w dobie internetu. Brzytwa Ockhama każe nam odrzucić teorię tajnej technologii wojskowej.
Teoria druga – również amerykańska – opiera się na pozaziemskim pochodzeniu słynnych latających spodków. Zwolennicy tej teorii znajdują przykłady relacji o dziwnych i niezidentyfikowanych zjawiskach lub obiektach na niebie w wiekach wcześniejszych – są przykłady relacji z wieku XVIII lub XIX.
Ta teoria nie wyklucza, że mogło dojść do katastrof pozaziemskich obiektów, a władze badają w wielkiej tajemnicy szczątki tych pojazdów. Jednak najprawdopodobniej bez zadowalających rezultatów, ponieważ nie pochwalono się żadnymi sukcesami. Ale inni twierdzą, że być może różne nasze ludzkie wynalazki są wynikiem badania wraków pozaziemskiej technologii.
Teoria pozaziemskiej cywilizacji, która odwiedza Ziemię swoimi latającymi statkami o kształcie okrągłych talerzy jest wśród badaczy tajemniczych zjawisk niezwykle popularna. Niektórzy nawet twierdzą, że to kosmici nami rządzą i wpływają na dzieje ludzkości. Czy ta teoria ma jakieś słabe punkty? Przyjrzyjmy się zdjęciom.

UFO nad Waszyngtonem
UFO nad Waszyngtonem

UFO w czasie burzy
UFO w czasie burzy

Najwyraźniejsze zdjęcie
Najwyraźniejsze zdjęcie

Wybrałem trzy zdjęcia z ogromnych zasobów, które możemy znaleźć w internecie. Są fatalnej jakości i mogą przedstawiać cokolwiek. ZAuważmy, ze takie są wszystkie zdjęcia, których autentyczności nie zakwestionowano. Wszystkie wyraźniejsze w taki lub inny sposób zostały zdemaskowane jako fotomontaże.
Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo zaskoczonym ludziom trudno wyciągnąć aparat i zrobić poprawne zdjęcie, ponieważ obiekt z niknie, zanim ustawią sprzęt. Tak tłumaczono to dawniej. Potem pojawiły się popularne kamery wideo o czasami doskonałej automatyce, ale nadal nie pojawiły się żadne wiarygodne i wyraźne ujęcia UFO. Filmy z ufo to jakieś migające i niewyraźne zjawiska, które nijak nie dadzą się jednoznacznie zakwalifikować. Od kilkunastu lat mamy powszechnie dostępną technologię fotografii cyfrowej. Praktycznie trudno zrobić nieostre zdjęcie nowoczesnym aparatem, ale łowcom UFO się udaje. Ich zdjęcia nadal są niewyraźne i rozmyte. Są ludzie, którzy zajmują się swoistym „polowaniem” na UFO. Mają do dyspozycji rozmaity sprzęt, w tym możliwość fotografowania w nocy, w podczerwieni, z rozmaitymi filtrami. I co? Ani jednego wyraźnego zdjęcia latającego talerza. Obawiam się, ze prędzej zobaczymy zdjęcie potwora z Loch Ness niż porządne zdjęcie UFO.
I znów rachunek prawdopodobieństwa każe nam stwierdzić, że skoro przez tyle lat nie doczekaliśmy się zdjęcia, to zapewne dlatego, że UFO to tylko fantazja. Teorie spiskowe są świetnym materiałem do książek i filmów, ale tylko wtedy układają się w sensowny ciąg zdarzeń, w życiu bywa nieco inaczej.

PS. Ten felieton dedykuję koledze Ryszardowi, z którym czasami o rozmaitych teoriach spiskowych sobie dyskutujemy. Te dyskusje natchnęły mnie do tego, by poświęcić tym teoriom cykl felietonów.

Oceń felieton

13 komentarzy “UFO”

Możliwość komentowania została wyłączona.