Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Dzień święty święcić

Kapłani prawie wszystkich wyznań – z wyjątkiem może muzułmańskich – załamują ręce nad laicyzacją współczesnych społeczeństw. Szczególnie zaś boleją nad łamaniem jednego z najważniejszych boskich przykazań, które każe dzień święty święcić, czyli poświęcać go bogu, a nie mamonie. Tymczasem współczesny człowiek, zamiast do świątyni udaje się do świątyni handlu i spędza wraz z rodziną całe godziny w „galerii”. Określenie galeria handlowa w języku polskim się przyjęło na tyle, że młodsi już w ogóle nie wiedzą, co to galeria. Niedziela wykorzystywana jest przez wielu jako dzień pracy w domu, na działce lub nawet na dodatkowe zajęcia, które zwiększą dochody. Nawet w tradycyjnie socjalistycznej Skandynawii, gdzie latami dbano o prawa pracownicze, dziś hipermarkety pracują na okrągło, a dzień wolny to już niekoniecznie musi być niedziela.
Jednak jest grupa zawodowa bardzo tradycyjna, która w sposób zdecydowany świętuje niedziele, a nawet więcej – całe weekendy. Są to spamerzy.
Od pewnego czasu uważniej monitoruję swoje serwery smtp, w związku z wprowadzeniem nowych zasad filtrowania poczty. Nie są to duże serwery, ale i tak bywają obciążone przez ataki spamerskie. Raz na dobę skrypt robi podsumowanie tego, co się działo. Jak to wygląda? Proszę, oto przykładowe dane z ostatniego poniedziałku.
Greylistowane: 44
Maile z nieznanych serwerów tymczasowo są odrzucane z komunikatem błędu i jeśli nie jest to spamerski bot, to powtórzy próbę i wtedy mail jest przyjmowany. Kiedyś był to jeden z najważniejszych filtrów, dziś jak widać jest tego mało.
Odrzucone (RCPT): 489
Maile odrzucone z powodu nieistniejącego na serwerze odbiorcy. Czasami zdarzają się takie słownikowe ataki na serwery, spamerzy liczą, że jak wyślą kilkaset maili na losowo wybrane adresy, to w końcu na serwerze jakiś john lub mary się znajdzie.
Odrzucone (RBL): 14
Maile odrzucone, ponieważ serwer nadawcy znajdował się na czarnej liście. Korzystam ze spamhaus.org i z własnej listy.
Odrzucone (Sender verify): 7
Maile odrzucone z powodu niemożności weryfikacji nadawcy. Spamerzy często używają nieistniejących adresów w rodzaju xdferg@dfey.
Odrzucone (EHLO): 367
EHLO to pierwsza komenda przy połączeniu serwerów. Jeśli zdalny serwer nie ma nazwy, jeśli próbuje się przedstawiać moją własną nazwę, albo co gorsza jako 127.0.0.1 lub localhost, jest odrzucany.
Odrzucone (FQDN): 73
Podobnie są odrzucane połączenia z komputerów, których nazwa nie jest zgodna z FQDN, czyli np. wygląda tak: komputer-zosi.
Odrzucone (ADSL): 46
Z automatu odrzucane są połączenia z serwerów o dynamicznych IP, czyli wszelkie połączenia ppp, adsl, gprs. To zawsze jest spam.
Dostarczone i wysłane: 33
Z tej masy maili przetworzonych, tylko 33 wiadomości zostały wysłane lub dostarczone. Czyli spamerzy w poniedziałek nie próżnowali. Podobne statystyki będą w pozostałe dni tygodnia. Na dowód jeszcze statystyki z innego dnia (czwartek w ubiegłym tygodniu).
Greylistowane: 79
Odrzucone (RCPT): 263
Odrzucone (RBL): 1110
Odrzucone (Sender verify): 52
Odrzucone (EHLO): 183
Odrzucone (FQDN): 71
Odrzucone (ADSL): 52
Dostarczone i wyslane: 50

A teraz przychodzi sobota i niedziela. I co się okazuje?
Greylistowane: 9
Odrzucone (RCPT): 3
Odrzucone (RBL): 14
Odrzucone (Sender verify): 0
Odrzucone (EHLO): 12
Odrzucone (FQDN): 0
Odrzucone (ADSL): 0
Dostarczone i wyslane: 9

To była sobota.
Greylistowane: 0
Odrzucone (RCPT): 1
Odrzucone (RBL): 0
Odrzucone (Sender verify): 0
Odrzucone (EHLO): 10
Odrzucone (FQDN): 10
Odrzucone (ADSL): 5
Dostarczone i wysłane: 25

A to była niedziela. Pobożni ludzie z tych spamerów. 😉

Oceń felieton

6 komentarzy “Dzień święty święcić”

Możliwość komentowania została wyłączona.