Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Historyjka obrazkowa

Słowo pisane coraz więcej sprawia kłopotu współczesnej młodej populacji. Nic wiec dziwnego, ze kina świecą pustkami podczas wyświetlania nawet największych hitów, o ile nie ma dubbingu. gazety przypominają coraz bardziej komiksy, a nakłady książek w kraju z ponad 37 milionami obywateli spadają do paru tysięcy egzemplarzy. Trzeba do ludzi przemawiać obrazkami, bo z czytaniem kłopoty.

Czar przeszłości
Czar przeszłości

Jako mały chłopiec potrafiłem godzinami przestawać na pobliskim wiadukcie i przypatrywać się parowozom, które sapiąc i świszcząc przestawiały setki wagonów na ogromnej plątaninie torów. Można zrozumieć awangardowych poetów, że hasło ich brzmiało: „Miasto, Masa, Maszyna”.
Manipulacja
Manipulacja

Do trzech M wspólcześnie dodałbym jeszcze jedno hasło: „Manipulacja”. Człowiek współczesny zrobił się głupi i naiwny jak dziecko. Niedawno internet huczał pod wpływem popularnego zestawienia mapek z liniami kolejowymi. Z porównania wynikałoby, że polskie rządy dopuściły się jakiegoś bezprzykładnego wandalizmu niszcząc i zaniedbując zastaną na zachodnich i północnych rubieżach infrastrukturę kolejową. Mało komu niestety przyszło do głowy nad tą manipulacją się chwilę zastanowić i zrozumieć, że niestety dziś kolej coraz częściej jest za droga, za mało elastyczna i zanikanie drugorzędnych żelaznych dróg jest procesem dziejowym o ekonomicznym charakterze. Tym bardziej, że nikt z nas wcale nie byłby chętny do rezygnacji z własnego samochodu na rzecz dojeżdżania pociągiem.
Abdykacja
Abdykacja

Niedawno zelektryzowała świat wiadomość o abdykacji papieża. Rzym zelektryzowała nawet bardzo dosłownie. Pamiętam ostatnie dni papieża z Polski, gdy niektórzy zastanawiali się nad możliwością abdykacji papieża, który i tak już nie był w stanie pełnić swej funkcji. Najtęższe głowy dowodziły wówczas, że jest to niemożliwe. I oto parę lat minęło, a niemożliwe staje się możliwe.
Palikot
Palikot

Kto zostanie następnym papieżem? Tego nie wie nawet Palikot. Nawiasem mówiąc, jego postępowanie ostatnio dowodzi stępienia instynktu politycznego. Wycofanie poparcia dla Wandy Nowickiej i próba jej odwołania były tyleż populistyczne, co pozbawione szans. Żadna z pozostałych partii nie mogła zgodzić się na odwołanie Nowickiej, bo trzeba byłoby być debilem, żeby nie przewidzieć następnego ruchu Palikota. „Myśmy swojego marszałka odwołali, odwołajcie swoich, bo też wzięli nagrody”. Polityk może być świnią i draniem, ale niech będzie skuteczny – niedawno wyczytałem gdzieś w sieci. Palikot okazał się nie tylko draniem, bo nieładnie postąpił, ale co gorsza okazał się nieskuteczny.

Chytra baba z sejmu
Chytra baba z sejmu

A przypomnę, że wszystko zaczęło się od nagród dla marszałków sejmu. W ten sposób Ewa Kopacz zastąpiła szybko „chytrą babę z Radomia”. Niesłusznie. Bo nagrody były od lat, tylko po raz pierwszy ktoś z dziennikarzy postanowił to upublicznić, zwrócić powszechną uwagę na ten fakt. W tych nagrodach nie ma nic nielegalnego, to typowe nagrody dla sfery budżetowej. Tylko przez ponad dwadzieścia lat nikomu nie przyszło do głowy ich zlikwidować. Niech dostają nagrody pracownicy sejmu, kancelarii prezydenckiej i ministerstw, ale na miłość boską nie ministrowie i marszałkowie. Nikt wybieralny. A szczególnie wtedy, gdy mówi się obywatelom o braniu odpowiedzialności za własny los i konieczności cięć budżetowych.
Mama Madzi
Mama Madzi

Nie ma chleba, ale igrzyska będą. Polacy chcą oglądać proces słynnej bohaterki brukowców – pardon – tabloidów. Szmatławce wykreowały gwiazdę z psychopatki, a teraz nasi rodacy aż piszczą, żeby oglądać proces na żywo. Aż żal, że telewizje nie będą mogły transmitować wykonania wyroku śmierci. To byłby hit. Niestety wnioski PiSu o przywrócenie kary śmierci są wciąż ignorowane.
Statystyki
Statystyki

Mało kogo za to obchodzą prognozy na przyszłość. Rząd Tuska zbudował i jeszcze zbuduje najwięcej dróg od chyba Kazimierza Wielkiego licząc. Jednak koło 2035 roku nie będzie komu po nich jeździć. Polska się wyludnia i będzie się wyludniać w coraz szybszym tempie. Polska – kraj pustych autostrad. Będą wymarłe wsie i opustoszałe miasteczka. Jak w jakimś katastroficznym filmie. Tylko nie trzeba będzie wcale iść do kina.
Pólka z książkami
Pólka z książkami

A w opustoszałych miastach będą opustoszałe biblioteki i jakiś troglodyta z przyszłości będzie cieszył się łatwym materiałem na podpałkę.

Oceń felieton

9 komentarzy “Historyjka obrazkowa”

Możliwość komentowania została wyłączona.