Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Dlaczego

Znany ze swych antyunijnych, ale także antypolskich wystąpień brytyjski polityk Nigel Farage oświadczył, że nie chce być w Unii razem z Polską i nie widzi powodu, dla którego bogata Wielka Brytania miałaby wyłożyć pieniądze dla Polski (w ramach funduszu spójności).
Nie zauważyłem, by ktokolwiek z naszych polityków w ferworze sukcesu osiągniętego w sprawie długoterminowego budżetu UE, zdecydował się zareagować na tę wypowiedź. Być może to i dobrze. Ja jednak nie jestem politykiem i mam oczywistą odpowiedź.

Nigel Farage
Nigel Farage

Dlaczego miałbym na przykład dać wam pieniądze na nową linię metra w Warszawie, niech mi to ktoś wytłumaczy! – zapytał Nigel Farage.
Otóż powodów jest kilka. Pierwszy to udział polskich lotników w słynnej Bitwie o Anglię. Losy Wielkiej Brytanii wisiały wówczas na włosku, niewiele brakowało, by wyspiarze podzielili los reszty Europy i znaleźli się pod niemiecką okupacją. Jeśli się tak nie stało, to w dużej mierze dzięki bohaterstwu i poświęceniu Polaków. Nigdy nie potrafiliście się w żaden sposób odwdzięczyć.
Drugi jest taki, że po zachwytach nad polskimi lotnikami już wkrótce zapomnieliście o ich udziale. Na zakończenie wojny nie pozwoliliście im nawet wziąć udziału w paradzie wojsk, żeby nie drażnić wujka Stalina. Na blisko sześćdziesiąt lat wyparliście ze swej historii udział polskich pilotów w najważniejszej dla Anglii bitwie. Udawaliście, ze ich tam wcale nie było. To już nie tylko rażąca niewdzięczność, to tchórzliwe zakłamanie.
Trzeci jest taki, że sprzedaliście sowieckiej Rosji swego najlepszego i najbardziej lojalnego sojusznika. To Polacy walczyli z wami nie tylko w Bitwie o Anglię, ale i w Afryce, choć nie było obok was nikogo innego i braliście w dupę, jak mało kiedy w historii waszego imperium. Polacy byli z wami na dobre i złe, a wyście ich zdradzili po kryjomu jednym podpisem Churchilla. Wepchnęliście nasz kraj na blisko pięćdziesiąt lat w niewolę, biedę i poniżenie.
Za to powinniście zapłacić i nawet gdybyście mieli płacić przez najbliższe sto lat, to i tak nie zrównoważy to waszego haniebnego zachowania, którego wstydzić się powinny kolejne pokolenia.

Oceń felieton

6 komentarzy “Dlaczego”

Możliwość komentowania została wyłączona.