Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Fool on the Hill (5)

Grudniowe wczesne i szare popołudnia zmierzają nieubłaganie do końca. Wraz z grudniem skończy się rok 2012. Jednak tymczasem myślę, że trzeba by wytypować idiotę miesiąca. Niewątpliwie doskonałą kandydatką jest Anna Fotyga, pisowska liderka od spraw zagranicznych z niemiecką fobią w tle. Pani Anna, czule nazywana przez niektórych „Pulardą”, rzadko się ostatnio odzywała, ale jak już wydaliła z siebie opinię, to tylko boki zrywać.
Jeśli ktoś uważał na lekcjach historii to zna pojęcie pax romana. Nazwa ta określa rodzaj hegemonii jaką narzucał Rzym podbijanym plemionom, w których zaprowadzał swoje rządy i pokój na swoich warunkach. Pani Ania skomentowała ostatnie informacje o tzw. pakcie fiskalnym, nazywając je pax germanica. Nie zdaje sobie biedaczka sprawy z faktycznego znaczenia paktu i kierunku zmian. Ale to akurat nic dziwnego.
Jednak z drugiej strony – nie tylko pani Fotyga zasługuje na względy. Sam pan prezes Kaczyński również rozbawił setnie wielu Polaków. Otóż biedaczek wyraził swoje pretensje do generała Jaruzelskiego, że kiedyś tam w stanie wojennym go nie internowali. I przez to jak twierdzi miał gorzej. Zamiast się wyrwać spod kurateli mamusi i świetnie bawić się w więzieniu z setkami kryminalistów i innych internowanych, musiał gorzko przełykać zacierki na mleku i głaskać kota. Gdyby go ten paskudny Jaruzelski z Kiszczakiem chcieli internować, to dziś przecież byłby cudownie ocalonym z rąk komunistycznych siepaczy największym bohaterem walk o wolność katolickiej Polski. A tak? Złamali dranie prezesowi karierę.
Pan prezes przynajmniej raz w miesiącu wygłosi taką sentencję, że gacie opadają, a jeszcze nigdy nie załapał się w moim rankingu. Tym razem więc docenię prezesa i ogłaszam go zwycięzcą rankingu w grudniu 2012.
Marzy mi się, by szanowni czytelnicy podawali swoje typy, który z dotychczasowych zwycięzców powinien zostać ogłoszony idiotą roku 2012.

Oceń felieton

5 komentarzy “Fool on the Hill (5)”

Możliwość komentowania została wyłączona.