Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Tajemnicze światło lampy

Pamiętam pewną rozmowę, która miała miejsce wtedy, gdy walił się PRL i nadchodziło „nowe”. Wielu z nas wydawało się, że to „nowe” oznacza import pięknych i tandetnych produktów z dalekiego wschodu, sprzedawanych jednak często pod markami znanymi od wielu lat w Europie. Z niedalekiej, a jakże wówczas dalekiej Danii przyjechał Tadeusz i przekonywał mnie i znajomego elektronika, że przyszłość należy do wzmacniaczy lampowych.

Wzmacniacze lampowe są piękne.
Wzmacniacze lampowe są piękne.

Wydawało mi się to kompletnie nieprawdopodobne, bo oprócz zalewu tandety plastikowej, zaczęły się też pojawiać doskonałe wzmacniacze Pioneera, Technicsa, Kenwooda. Jednak wszystkie były na tranzystorach i bardzo nowoczesne, a lampa kojarzyła się raczej ze starociami. Gdyby nasz znajomy wówczas zajął się produkcją – a był utalentowanym człowiekiem – dziś byłby w zupełnie innym miejscu, niż jest.
Urzekają kształtem i konstrukcją.
Urzekają kształtem i konstrukcją.

Potem przyszły lata transformacji i rozmaite problemy spowodowały, że nie tylko zapomniałem o swoich zainteresowaniach audio, ale też przez lata nie miałem niczego poza komputerowymi głośniczkami. Na nowo odkryłem swe dawne hobby dopiero niedawno. Przekonałem się też, że wzmacniacze lampowe wśród sprzętu wyższej klasy mają trwałą i mocną pozycję.
Przeważnie lampy stanowią ozdobę.
Przeważnie lampy stanowią ozdobę.

Jak bardzo urzekają konstrukcje lampowe można zobaczyć na zdjęciach. Niektóre mają kształt prostopadłościanów i lampy schowane są pod ozdobnymi maskownicami. Jednak przeważnie lampy traktowane są jako element ozdobny i widoczne są na wierzchu.
Lampy KT66 to klasyka.
Lampy KT66 to klasyka.

Do klasyki lampowej należą znane od lat trzydziestych lampy KT66. Pierwsze konstrukcje budowane były przez takie firmy jak Quad i Leak. jeszcze przed wojną. Oczywiście wtedy były to wzmacniacze monofoniczne. Od pięćdziesięciu lat jedną z najstarszych znanych wytwórni najlepszych lamp tego typu jest chińska fabryka Shuguang. Te lampy można kupić już za 100 zł (za sztukę), ale te najlepsze są trzy lub cztery razy droższe. Nic dziwnego, bo to bardzo dobra lampa dająca stosunkowo dużą moc przy niewielkich zniekształceniach i znana z pięknego brzmienia.
Wzmacniacz z lampami KT66
Wzmacniacz z lampami KT66

Niedawno stałem się właścicielem takiego wzmacniacza. Jak większość został wyprodukowany na dalekim wschodzie, co jednak nie oznacza nic złego, bo stamtąd pochodzą też wzmacniacze drogich marek takich jak Vincent lub McIntosh. Mój został wykonany przez manufakturę Yarland i nie wdając się w nadmiernie poetyckie audiofilskie pustosłowie, stwierdzić muszę, że gra pięknie.
Wzmacniacz w całej okazałości
Wzmacniacz w całej okazałości

Dziś wiem, że mój przyjaciel Tadeusz miał rację, a to „nowe” w technice audio okazało się sięgnięciem po najlepsze wzory sprzed wielu lat.