Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Klauzula sumienia

Jak bumerang powraca sprawa klauzuli sumienia dla aptekarzy. W praktyce chodzi o możliwość odmowy sprzedawania środków antykoncepcyjnych, jeśli religia aptekarza nie przewiduje zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Dotychczas klauzula sumienia pojawiała się jedynie w przypadku lekarzy i odmowy dokonania aborcji.
W PRL głośna była sprawa kioskarza, który szpilką dziurawił prezerwatywy. Dziś zapewne też powołałby się na klauzulę sumienia. W czarnych scenariuszach możemy już wyobrażać sobie lekarza – praktykującego muzułmanina, który odmawia używania środków dezynfekujących bazujących na alkoholu* lub świadka Jehowy, który odmawia wykonania pacjentowi transfuzji krwi. Ale idźmy dalej. W prowadźmy klauzulę sumienia we wszystkich zawodach. Muzułmanin w sklepie odmówi ci sprzedaży alkoholu. Kasjerka w markecie nie sprzeda ci prezerwatyw, wegetarianin nie sprzeda kiełbasy, a ekolog odetnie ci prąd w domu. Nauczycielka na biologii nie powie ani słowa o teorii ewolucji, bo będzie to sprzeczne z jej religią. Dziennikarz nie ujawni kolejnej afery z udziałem księży, ani nie wspomni o pedofilii, bo też będzie korzystał z klauzuli sumienia. Maszynista i kierowca autobusu odmówią pracy w niedzielę, bo dzień święty trzeba święcić, a karetka pogotowia nie przyjedzie z tego samego powodu.
W ramach rewanżu proponuję przyznać prawo do klauzuli sumienia także niewierzącym, przecież oni mają również pewne życiowe zasady. Niewierzący dyrektor szkoły wyrzuci religie z planu lekcji, bo sumienie nie pozwala mu propagować religijnych zabobonów. Niewierzący premier wreszcie zaprzestanie finansowania wszystkich kościołów przez państwo, a niewierzący posłowie nie uchwalą debilnego prawa służącego wyłącznie grupce fanatycznych „pigularzy”.

* Wbrew pozorom to już nie tylko fantazja felietonisty. Problem pojawił się już w Wielkiej Brytanii.

Oceń felieton

17 komentarzy “Klauzula sumienia”

Możliwość komentowania została wyłączona.