Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Tożsamość Polaka

Kilka dni temu pewien czytelnik, którego numer IP wskazuje, że mieszka w Gdyni, napisał do mnie list. Początkowo miałem zamiar zignorować tę epistołę napisaną w sekciarskim stylu. Jednak ostatnie obchody „prawie zamachu” smoleńskiego sĸloniły mnie do dokładniejszej i publicznej analizy. Oto ona.
Czy taką propagandę uprawia się za pieniądze czy trzeba się
wychować na propagandzie TVN i inne, GW i inne.

Pytanie zawiera w sobie tezę. Kto nie ma poglądów takich jak zwolennicy PiS to znaczy, że jest pod przemożnym i hipnotycznym wręcz wpływem wrogich Polsce mediów. A na czele tych mediów stoi rzecz jasna „Gazeta Wyborcza” i TVN. Tyle że teza nietrafiona – nie oglądam TVN od blisko dwóch lat. „Wyborczej” nie czytam od lat chyba dziesięciu, a może i więcej. Dla równowagi nie czytam też „Gazety Polskiej” i nie oglądam telewizji „Trwam”.
Kto wcześniej słyszał o Anodinie i jej ekspertach. Skąd TVN tuż
po katastrofie miała info o naciskach i pijanym generale w kokpicie?
– musieli scenariusz przygotować już wcześniej.

Kolejne niby-pytanie z tezą. O Anodinie i MAK w Polsce wcześniej nie słyszeliśmy. Podejrzane? Ależ skąd, a dlaczego niby miałaby nas wcześniej interesować rosyjska komisja zajmująca się wypadkami lotniczymi? Pijany generał w kokpicie? Przecież nawet raport MAK nie użył słowa „pijany” Tuż po katastrofie? Nie. To ordynarne kłamstwo, bo informacja o zawartości alkoholu we krwi Błasika pojawiła się wiele miesięcy po katastrofie.
Twoja IIIRP kierowana przez miot poNKWDowski to wg Ciebie prawe państwo:
jeden proces przeciwko Szechterowi trwa dłużej niż suma trwania
wszystkich procesów wytoczonych przez Szechtera,

W tej wypowiedzi prawdą jest tylko początek zdania. Tak. To jest moja Rzeczpospolita. Przyznaję się do niej i jestem z niej dumny. Kto to ma być Szechter? Tak nazywają niektórzy Adama Michnika. Ozjasz Szechter był jego ojcem. Dlaczego syn nie nosi nazwiska ojca? Na pewno dlatego, by ukryć swoje żydowskie pochodzenie. Taki jest właśnie tok rozumowania, gdyby rzecz nie miała dotyczyć Żyda, zastanawialibyśmy się, czy Michnik był tzw ślubnym dzieckiem. Otóż nie – był dzieckiem nieślubnym i z tego powodu nosi nazwisko matki. Nawiasem mówiąc cenię Michnika i cenię też jego ojca za odwagę. Ozjasz Szechter pod koniec życia zweryfikował swe poglądy, należał do ludzi, którzy od lat sześćdziesiątych walczyli z peerelowskim reżimem. Nie wyjechał w 1968 roku. Był aktywnym działaczem opozycji. Podobnie Adam Michnik, który wiele lat spędził w więzieniu peerelowskim. Tak, to są ludzie o wielkiej mądrości i wielkiej odwadze. Potrafili przyznać się do błędów i walczyć z esbecką machiną w totalitarnym reżimie. Czy znamy jakieś fakty świadczące o odwadze braci Kaczyńskich w tamtych latach? Nie. Oni żyli sobie spokojnie w willi rzekomo akowskiego tatusia i rzekomej uczestniczki Powstania Warszawskiego – mamusi. Jarosław Kaczyński nawet nie został internowany.
W III RP elite stanowią dziwne, czerwone rody, bękarty eNKWDowskie:
Uważam się za elitę w tym kraju i wcale nie pochodzą z dziwnego rodu. A wśród swoich przodków mam wielu walczących o ten kraj patriotów. Elitę stanowią ludzie inteligentni i wykształceni, tak jest w każdym kraju, który patrzy w przyszłość, a nie grzebie się w kloace dawnych słabości.
Jakie tradycje, jaką ideologię wyniosły z domu dzieci czerwonych
rodów – elity IIIRP. Aaron Szechter, Konstanty Gebert, Izaak
Stolzman, Dawid Goldstein, Berele Lewartow, Hajka Grundbaum, Miron
Hurman, Icek Kordblum kryją się za fasadą i manipulują
społeczeństwem.

I tu z autora listu już na dobre wychodzi antysemicka pospolitość ludowa. Kto jest winien, że nam biednym Polakom tak źle? No przecież nie my sami!
Zbiorową paranoję mieliśmy podczas nocnej zmiany rządu
olszewskiego, zbiorową paranoję mieliśmy podczas obalania rządów
PiS w 2007.Wasze – komunistów – biadolenie wszczynacie kiedy widzicie
zagrożenie.

Zbiorową paranoję to mamy wśród autorów teorii spiskowej o zamachu na Kaczyńskiego. Nasze – komunistów? A na jakiej podstawie autor listu umiejscawia mnie wśród komunistów? NO skoro on jest wspaniałym polskim patriotą to ja muszę być komunistą, bo kimże innym. Jest to klasyczna zagrywka zwolenników PiS. „Kto nie z nami – ten przeciw nam”. Rząd Olszewskiego to była największa pomyłka polskiej demokracji. Zaraz po nim plasuje się rząd Kaczyńskiego.
W latach 40tych kiedy państwo polskie się organizowało
wprowadzaliście terror z pomocą NKWD w Polsce i biadoliliście –
jaka była propaganda w Polsce i na zachodzie, w roku ’92, kiedy rząd
Olszewskiego zaczął mieszać w interesach ruskich w Polsce jakie
było – jakie było biadolenie, PiS od 2005 krzyżował wam plany –
jakie było biadolenie w mediach.

W zasadzie można by było pominąć ten fragment, bo poza bełkotem nie ma w nim nic. Ale cytuję, aby ponownie pokazać w jaki sposób działa ta retoryka dzielenia ludzi na swoich i wrogów. Autor zalicza mnie do peerelowskiej władzy i establishmentu po roku 89, choć wie na mój temat tyle, co nic. Kolejne kłamstwo. Symptomatyczne dla wyznawców sekty zwanej Kościołem Smoleńskim.
I cytat ostatni.
Co napiszecie. Ze wszyscy popierający prawicę to
faszyści. Precież 'establiszment’ okrągłostołowy reprezentuje
komunistyczną ieologię, która pochłonęła więcej ofiar niż
faszyzm. Polacy są ofiarami faszyzmu – określanie polskich
organizacji jako faszystowskie ma swoje żródło w antypolonizmie.

To jest właśnie przykład tego, czego nienawidzę w ideologii wyznawców Jarosława Zbawcy Polski. Nienawidzę serdecznie i szczerze. Tego uzurpowania sobie prawa do oceny polskości i patriotyzmu innych. Zapewne z chęcią wydawaliby certyfikaty – kto jest Polakiem i patriotą, a kto nie. Mnie długie lata życia nauczyły, że Polacy czasami się bardzo różnią. Mają rozmaite poglądy na wiele spraw. Nie odmawiam prawa do patriotyzmu nikomu. Motłoch przed pałacem prezydenckim jest dla kraju wstydem i hańbą, ale nawet im nie potrafię odmówić prawa do wyrażania swoich chorych teorii spiskowych. Bo przede wszystkim kocham i szanuję demokrację.
To stara wypowiedź Woltera ale warta ponownego przytoczenia: „Z całego serca nienawidzę twoich poglądów, ale oddam życie za twoje prawo do ich głoszenia”.

PS. Oryginalnej pisowni listu nie poprawiałem poza jednym pogrubionym w tekście wyrazem, bowiem literówka uniemożliwiała zrozumienie zdania. Skróty w liście są niewielkie, ale konieczne ze względu na mało zrozumiały bełkot.

Oceń felieton

3 komentarze “Tożsamość Polaka”

Możliwość komentowania została wyłączona.