Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Rozważni i Romantyczni

Były premier Cimoszewicz w wywiadzie telewizyjnym powiedział, że jeśli słyszymy polityka mówiącego o godności i honorze, to pilnujmy swojego portfela.
W ostatnich dniach o godności i honorze słyszeliśmy nader często. Pewien poseł określony przez znanego dziennikarza jako „chłystek” i „chłoptaś” powiedział nawet premierowi, że człowiek bez honoru jest gorszy od śmierci. Przez chwilę nawet przestraszyłem się, że miał na myśli swojego szefa, ale nie – mówił o premierze w imieniu całego ugrupowania.
Podczas pamiętnego posiedzenia sejmu w sprawie katastrofy smoleńskiej honor i godność posłowie PiS odmieniali przez wszystkie możliwe przypadki. Podobnie jak zdradę narodową. Tyle że honor i godność to oni, a zdrada to Tusk.
Od kilku dni zresztą co chwilę odzywa się ktoś w sprawie honoru i godności, a wszystko od chwili opublikowania sławetnego raportu rosyjskiego MAK. Ten „honorowy” festiwal zaczął poseł Hoffman wezwaniem do obrony honoru polskiego żołnierza. Później do tego samego wezwała wdowa po generale Błasiku, mając na myśli swojego męża, który jak plotka niesie nie mógł mieć 0,6 promila. Ci, którzy znają wojsko, ponoć wiedzą dlaczego.
Oprócz honoru i godności, z których Jarosław Kaczyński utkał cała politykę PiSu ostatnich dni, odmieniano też słowo zamach na wszelkie możliwe sposoby. Pewne zdziwienie może wzbudzać fakt, ze wypowiadali się też adwokaci. Pisałem już wcześniej o zaskakujących logicznych wnioskach mecenasa, który twierdził, ze nie ma dowodów na to, „że mgła była naturalna”. Ciekawe na jakiej uczelni profesorowie taka logikę wykładali? Wiadomo, skoro nie ma dowodów, to mgła była sztuczna, a wtórował zięć „poległego męczeńską śmiercią” prezydenta uprzedzając, że doniesienie o możliwym zamachu złoży do prokuratury. W ten sposób właśnie od chwili konferencji prasowej MAK do dnia dzisiejszego w całej Polsce dominuje tylko jeden temat. Nikt już nie mówi nic innego. Jak się sąsiedzi spotykają na schodach to jeden mówi: godność, a drugi: honor.
Przybyli ułani pod okienko,
Pukają, wołają: zamach w Smoleńsku.

Ups, chyba przesadziłem.
Ten rejwach wokół raportu MAK jest o tyle bezsensowny, że na pewno nie poprawi kiepskich notowań prezesa i jego partii. Liczba wierzących w zamach lub „całkowitą winę” Rosjan jest constans. Gdyby tak dobrze poszperać, to znalazłoby się sporo działań rządu, które się nadają znacznie lepiej do krytyki. A tu nic, Smoleńsk i katastrofa, godność i honor, zdrada i zaprzaństwo.
Dziś mnie olśniło. W „Wyborczej” zaprezentowano po raz kolejny wypowiedzi mecenasów. Tym razem jednak nie na temat mgły, zamachu, ani nawet godności i honoru. Mąż Marty Kaczyńskiej rzekł, że kwota jest nie do przyjęcia. Mecenas reprezentujący wdowę po generale Błasiku, żonę p. Merty i kilku innych powiedział zaś, że to skandaliczne i żenująco niskie propozycje. Jakie propozycje? Oto okazuje się, ze zaproponowano każdemu członkowi rodzin ofiar wypłatę ćwierć miliona złotych odszkodowania za utratę bliskiej osoby. Zatem oprócz rent i jednorazowej pomocy państwa, to samo państwo wypłaci jeszcze dobrowolnie po 250 tysięcy za „niematerialne szkody”. Wystarczy zgłosić się do Prokuratorii Generalnej i podpisać ugodę.
Najciekawsze jednak zostawiam na deser. Rodziny, które reprezentuje mecenas Kownacki, są oburzone upublicznieniem tej informacji. Czyli co? Występujemy w telewizji, opluwamy rząd, zarzucamy zdradę, mówimy o „ruskim” zamachu, a po cichu bierzemy kasę. Nikt nic nie wie i jesteśmy największymi polskimi patriotami? Większość stacji telewizyjnych faktycznie kwestię tych odszkodowań podała mimochodem, gdzieś na uboczu, bo dalej na teleprompterach jarzyła się głównie godność i honor. Jednak dziś wystarczy jedno źródło, a internet zrobi swoje. Trudno cokolwiek ukryć.
Przysłowia są jednak mądrością narodów. Ot na przykład to: gdy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o kasę. Niektórzy jednak okazali się bardziej rozważni niż romantyczni i to jest jedyny optymistyczny akcent w tym tekście. Rozsądek się rozwija w narodzie.

Oceń felieton

16 komentarzy “Rozważni i Romantyczni”

Możliwość komentowania została wyłączona.