Królestwo Polnych Wolaków

Psychologia to bardzo ciekawa dziedzina. Niegdyś się nią pasjonowałem. Jeden z moich licealnych kolegów, nawet skończył studia w tym kierunku. Jak plotka głosi, aby poradzić sobie z własną pokręconą psychiką. Moja psychika zapewne była nie mniej pokręcona, ale zainteresowanie psychologią traktuję raczej hobbystycznie.
Chwilami jednak żałuję, że nie kończyłem studiów psychologicznych. Gdy obserwuję zachowanie części polityków oraz ich wyznawców, to myślę sobie, że miałbym świetny materiał na pracę doktorską i habilitacyjną. Jako psycholog kliniczny mógłbym liczyć na bardzo interesujących pacjentów.
Jarosław Marek Rymkiewicz dotychczas był mi znany jako tłumacz, jako autor wierszy, z których kilka znalazło się w podręcznikach szkolnych i powieści, których nie czytałem. Teraz pan Rymkiewicz zadebiutował jako Wernyhora. Pewne symptomy schorzenia pojawiły się wcześniej, gdy zaczął tworzyć dzieła takie, jak wiersz „Do Jarosława Kaczyńskiego”. Cóż, Nobla literackiego nie dostanie, ale bilet wstępu na zwiedzanie krypty wawelskiej powinien.
Rymkiewicz postanowił wieszczyć przyszłość jak znany nam już swojski Wernyhora, jak Nostradamus, ba nawet Pytia Delficka. Przeczytałem ostatnio, że Jarosław Kaczyński i PiS istnieją po to, żeby przechować wartości i odbudować Królestwo Wolnych Polaków. Czeka nas długa, bardzo długa droga do niepodległości – będziemy do niej szli może pięćdziesiąt, a może sto lat. Zapewne niepodległą Polskę wybuduje więc któryś z jego następców. – stwierdza dalej Wieszcz. I na koniec, żeby już dobić czytelnika dodaje: Kto szkodzi Prawu i Sprawiedliwości, ten szkodzi niepodległości Polski.
Taki wieszcz to gratka dla psychologa lub psychiatry, ale dla mnie – literaturoznawcy – to tylko śmieszne i epigońskie popłuczyny po romantyzmie. Mickiewicz, póki pisał dobrą literaturę, zasługiwał na poważne traktowanie. Gdy się jednak skumał z Towiańskim i się chłopaki czegoś „najarali”, to zrobił z siebie idiotę i ideę przywództwa duchowego ośmieszył. Rymkiewiczowi wróżę jeszcze gorzej. Tym gorzej, że do Mickiewicza to mu daleko.
Można snuć refleksje o odcieniach polskiego patriotyzmu, można się zastanawiać nad odcieniami politycznymi, można się spierać i kłócić na rozmaite tematy. Jeśli jednak ktoś dziś kwestionuje istnienie niepodległej Polski to jest albo szaleńcem, albo też kimś niesłychanie groźnym. Kimś, kto gotów jest do wszystkiego, by swoją wizję Polski zrealizować. Kimś, kto gotów jest unicestwić wszystkich, którzy z taką wizją się nie zgadzają. Kimś, kto szczęśliwy będzie tylko w takiej Polsce, w której wszyscy będą myśleć tak samo.
W obydwu wypadkach mamy do czynienia z wariatem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (6 votes cast)
Królestwo Polnych Wolaków, 10.0 out of 10 based on 6 ratings

7 przemyśleń nt. „Królestwo Polnych Wolaków


 1. Przeczytałam caluśki wywiad z Rymkiewiczem w „Newsweeku”, chociaż z trudem dotarłam do końca, bo poziom irracjonalności był trudny do zniesienia.
  Nie mogę uwierzyć, że pisarz i erudyta może bredzić do tego stopnia,
  bajania JMR to skrzyżowanie Matrixa z klechdami polskimi. Biedak chyba przespał 30 lat w kruchcie kościelnej i dopiero teraz się obudził.
  I na jakiej podstawie tak autorytatywnie stwierdza kto jest godny miana patrioty, a kto nie? Patriotyzm ma się w sobie, a nie w gębie.
  I aż dziw, że JMR udzielił wywiadu postkolonialnemu „Newsweekowi”.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)

 2. JRM to po prostu kolejny, który dobrał się do apteczki prezesa.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

 3. @Astrid
  w/g Prezesa i popleczników Patriota to człowiek, który TWIERDZI, że jest PATRIOTĄ. To warunek konieczny i wystarczający.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

 4. @belfer
  Przeczytaj jeszcze raz cóż żeś nagryzmolił:
  „Jeśli jednak ktoś dziś kwestionuje istnienie niepodległej Polski to jest albo szaleńcem, albo też kimś niesłychanie groźnym.”
  Ty naprawdę uważasz, że Polska jest niepodległa. Marzy mi się, aby tak podejść do Ciebie i zapukać w tę łepetynę i zapytać: „Jest tam kto?”
  Obudź się człowieku!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (2 votes cast)

 5. Tak father boss, Polska jest niepodległa od dwudziestu lat. A ty zaliczasz się do jednej z kategorii przeze mnie zdefiniowanych. Przypuszczam, ze do tej drugiej, ponieważ uważałeś ją za niepodległą, gdy rządzili Kaczyńscy.
  Niepodległości nie traci się z powodu wyboru nielubianego przez kogoś prezydenta lub partii rządzącej.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (3 votes cast)

 6. Belfer, Ty naprawdę myślisz, że FB to zrozumiał?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

 7. Actually the glass is completely empty – said the pessimist.
  But it is clean – said an optimist.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)

Możliwość komentowania jest wyłączona.