Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Antek Che Guevara

Niewątpliwie Macierewicz stał się dziś po raz trzeci znaną postacią dzięki działaniom podjętym w związku z wypadkiem w Smoleńsku. Sława to jednak dość wątpliwej jakości, gdy miną już emocje, a przyczyny wypadku zostaną jasno określone, nazwa zespół Macierewicza będzie miała zgoła inne niż dziś znaczenie – będzie to nazwa jednostki chorobowej w psychiatrii.
W czasach PRL Antoni Macierewicz był opozycjonistą – brał udział w studenckim buncie w marcu 1968 roku. Ale też jako doktorant (w zakresie historii) PAN zajmował się historią Ameryki Południowej i zapewne z tamtych czasów wywodzi się jego fascynacja rewolucyjnym bojownikiem kubańskim Che Guevarą. Patrząc dziś na działania Macierewicza, można dostrzec echa tej fascynacji.

Moja wizja Antka Policmajstra
Moja wizja Antka Policmajstra

Jako opozycjonista współpracował z tymi znanymi z pierwszego szeregu – Michnikiem i Kuroniem. Jednak nie trwało to długo. Zdaje się, ze wikłał się w konflikty jeszcze przed 1980 rokiem. Po roku 1989 zaliczył imponująca liczbę partii, do których należał. Pokłócił się najpierw z ZChN, potem też z Olszewskim, a później z Giertychem. Jedynie wokół braci Kaczyńskich kręcił się z większym szczęściem. Dotychczasowe jego osiągnięcia to:
– Słynna lista Macierewicza, na której umieścił przeciwników politycznych rządu Olszewskiego, robiąc byle jaką i nieprawdziwą lustrację, otworzył na długie lata przysłowiową puszkę Pandory, w latach 2005- 2007 wzorowali się na nim bracia Kaczyńscy.
– Likwidacja WSI. Wojskowe służby specjalne istniały i istnieją wszędzie. Z inicjatywy obozu Kaczyńskich postanowiono w Polsce je zlikwidować. Uczyniono to w spektakularny sposób. Antoni Macierewicz napisał raport, który po opublikowaniu stał się świetnym źródłem wiedzy dla wszelkich obcych wywiadów wojskowych. Za jednym zamachem zniszczył wszystko. Polskie wojska w Iraku i Afganistanie zostały kompletnie bez żadnej osłony wywiadowczej. Odbudowanie polskiego wywiadu wojskowego będzie trwało lata.
Zespół Macierewicza, czyli grupa do publikacji medialnej rozmaitych teorii spiskowych na temat wypadku w Smoleńsku. Już w ciągu pierwszych trzech dni Antoni Macierewicz zasłynął zdolnościami słowotwórczymi, nazywając wypadek zbrodnią smoleńską. Potem jeszcze nazwał ofiary wypadku ofiarami katyńskimi, przez co kompletnie zdewaluował sens mordu katyńskiego z II Wojny Światowej. Na koniec zmieniał pierwsze posiedzenie zespołu tak, aby nie trafił na nie przypadkiem Janusz Palikot.
Za co się nie zabierze Macierewicz, zwany potocznie Antkiem Policmajstrem, to wychodzi z tego paskudna awantura szkodliwa dla kraju. Wszędzie widzi agentów i tajnych współpracowników. Można stwierdzić, że jest jednym z ludzi opętanych dziwaczną idee fix, według której to komuna sama się obaliła rękami swoich agentów. Ma spore grono wyznawców. Choroba ta na razie jest nieuleczalna.

Oceń felieton

10 komentarzy “Antek Che Guevara”

Możliwość komentowania została wyłączona.