Opowiadanie to nasza jedyna łódź, którą możemy żeglować po rzece czasu. (Ursula K. Le Guin)

Netbookomania

Netbook jest według mnie świetnym wynalazkiem. Telefon komórkowy, smartfon to dla mnie urządzenie zbyt miniaturowe, aby go wygodnie używać do zadań sieciowych. Owszem zdarzyło mi się korzystać z ssh w swoim telefonie, ale było to zdecydowanie niekomfortowe. Gdy pojawiły się pierwsze EeePC, kupiłem natychmiast tak szybko, jak to było możliwe. Przepłaciłem straszliwie, bo dziś za te same pieniądze można dostać dużo lepszy sprzęt. Jednak byłem zadowolony, mając dostęp do internetu w każdych warunkach i możliwość wykonywania we względnym komforcie rozmaitych zadań.
Dlatego też chętnie kupiłem kolejną wersję EeePC. I dlatego też chętnie kupiłbym kolejny sprzęt z tej półki – może nieco lepszy od mojego obecnego netbooka.
Wczoraj w ręce mi wpadł produkt Lenovo. Był to Ideapad S12 w białym perłowym kolorze.

Biały IdeaPad S12
Biały IdeaPad S12

Jest to netbook z ekranem o wielkości 12 cali, procesorem Atom oraz kartą graficzną Nvidia ION. Ma 2 GB pamięci operacyjnej i 250 GB pamięci masowej. Jest lekki i wygodny w pracy, zaletą jest duża klawiatura o normalnych wymiarach przycisków. Jedynym minusem jest krótsza praca na bateriach w stosunku do mojego EeePC.

Biały IdeaPad S12
Windows 7 na S12

Na ekranie o rozdzielczości 1280×800 można dość wygodnie oglądać filmy i komfortowo przeglądać strony www, można też bez specjalnych problemów pracować z plikami graficznymi. System Windows 7 działa sprawnie i dość szybko.

Ubuntu 10.4 na S12
Ubuntu 10.4 na S12

Spróbowałem uruchomić wersję live systemu Ubuntu 10.4. Pobieżne sprawdzenie pokazało, ze wszystko powinno działać jak należy, a więc karty sieciowe, bluetooth i sterowniki grafiki. Działa dźwięk, a Ubuntu ma jak widać przystosowaną do tego modelu netbooka grafikę ekranową (reakcja na sprzętowe klawisze regulacyjne). Można się zatem spodziewać, ze Linux będzie na tym sprzęcie działał bez żadnych problemów.
No i teraz mam dylemat. Złamać swą wierność wobec maleeeństwa? Kupić Lenovo?

Oceń felieton

4 komentarze “Netbookomania”

Możliwość komentowania została wyłączona.